Lenco 16" x 12" Heavy Duty Performance Trim Tab Kit w/Standard Tactile Switch Kit 12V [RT16X12HD]
StockIn Stock
/
Prices displayed include VAT and import duties (DDP).
Tax Included. Shipping calculated at checkout.
PRODUCT DETAILS
Heavy Duty Performance Trim Tabs
Fast response electric actuators for precise control. Fully submersible. All Plug & Play Deutsch connections. Blades are Electro-Polished 12 Gauge - 304 SS with 1" turned up edges, 85 degree inside taper, and 1/4" diameter hinge pin. Extreme Duty actuators with 5/16" SS bolts. Kit is factory assembled with full transom back plate, mechanical strain relief cable seal, adjustable C-channel mounting brackets, and 3.75" sacrificial anodes.
We make the best boats better!™
  • Actuator speed is precise and controllable so there are no surprises at top speeds
Actuators
  • Instant response
  • Fully submersible, maintenance-free and sealed for life
  • High-impact, 50% glass fiber-filled, ultraviolet-resistant nylon case
  • 5/16" stainless steel bolts
Standard Solid State Tactile Switch Kits with Retractor Feature
#15069-001 (124SSR)
For 12-volt single actuator systems. Control box is waterproof, self-contained, sealed, solid state, Deutsch connected for easy Plug & Play installation, and features built-in retractor. Kit includes 36" power pigtail and nylon nuts for mounting keypad. Colorful display box.
Features
  • Built-In Retractor Feature
  • Solid State Electronics
  • Plug & Play
  • Low Profile Design
  • Self-Contained, sealed keypad & solid state control box with waterproof connectors
  • Simple, Quick Installation
  • Includes 36" power pigtail for control box
  • 2" hole cut-out size, overall size 2.75" x 2.75'
Each kit contains:
  • Standard Tactile Switch Kit
      2 actuators wth 6' Lead and Deutsch Plugs
    • 2 12 Gauge SS Electro-Polished trim tab planes
    • 2 20' Actuator Extension Wiring Harnesses
    • Boat-Mounting Hardware supplied by customer
    Brochure (pdf)
4