DS18 HYDRO 12" Subwoofer w/RGB Lights - 700W - Matte Black [NXL-12SUB/BK]
StockUnavailable
/
Prices displayed include VAT and import duties (DDP).
Tax Included. Shipping calculated at checkout.
PRODUCT DETAILS
HYDRO 12" Subwoofer with RGB Lights - 700W - Matte Black
Compatible with DS18 LED-BTC.
Features:
  • Integrated RGB lights with Optional Remote.
  • IP65 Marine Grade Compliant Specifications
  • 100% UV Stable
  • High Temp Injection Molded Composite
  • High Gloss Basket with UV Coating
Technical Specifications:
  • Size 12"
  • RMS Power - 350W
  • MAX Power - 700W
  • Magnet Type - Y35 Ferrite Main Magnet
  • Sensitivity - 91dB
  • Nominal Impedance - 4 Ohm
  • Frequency Response - 25Hz - 23KHz
  • Mounting Depth - 5.75" (146mm)
  • Cut-Out Diameter - 11.81" (300mm)
  • Overall Diameter - 112.81" (325.3mm)
  • Overall Height - 6.68" (195mm)
  •  Color - Matte Black
∗Sold as a Single
Specifications:
  • Watts RMS: 350w
  • QTY: Single
  • Watts Max: 700w
  • Cutout Size: 11.81"
  • Mounting Style: Surface
  • Box Dimensions: 10"H x 15"W x 15"L WT: 16.5 lbs
  • UPC: 810005183468
0