Scanstrut TILE USB-A/USB-C Interior Charging Socket - 12/24V - Black Bezel [SC-TILE-10]
StockIn Stock
/
Prices displayed include VAT and import duties (DDP).
Tax Included. Shipping calculated at checkout.
PRODUCT DETAILS
TILE USB-A/USB-C Interior Charging Socket - 12/24V - Black Bezel
TILE Series offers sleek, high-performance charging solutions designed specifically for marine interiors. These chargers blend seamlessly into luxury marine environments. Featuring a compact 40mm (1.57”) footprint and requiring just a 29mm (1.14”) hole saw for easy installation, the TILE Series combines functionality and style, making it the ideal choice for modernizing your vessel’s interior. Enhance your boat’s space with this practical, sophisticated solution for charging your everyday devices.
Tile USB is FAST! It will charge at 36W on a 12V system or up to 60W on a 24V system. This makes it perfect for charging modern laptops and large tablets, phones, and any other USB-C-powered devices onboard.
USB–C output
60W max on 24V system, 36W max on 12V system
Universal
Universal fit for any USB-C connectors. Fast charge (60W max) up to 2 devices at a time.
Important information
To maximize charge performance, use the cable supplied with your tablet, phone, etc. (C to C, or C-lightning) Phones charge at the same speed on either a 12 or 24V system, but a 24V system must be used to get the full 60W output suitable for laptops.
WARNING
Features:
  • 12V & 24V
  • USB-A and USB-C
  • Ultra-low profile
  • Front fit
  • Tiny footprint
  • Available in 316 stainless steel or matte black
  • Conformal coated electronics, protected against moisture
  • Modernize your boat's interiors
Specifications:
  • Input Voltage Range: 10-32V DC (12/24V system)
  • Input current max: Max 6A (10A fuse recommended)
  • Output (Type C): 12V System: 5V=3A, 9V=3A, 12V=3A Max, 24V System: 5V=3A, 9V=3A, 12V=3A, 15V=3A, 20V=3A Max
  • Output (Type A): 12V System: 5V=3A, 9V=3A, 12V=3A Max, 24V System: 5V=3A, 9V=3A, 12V=3A, 15V=3A, 20V=3A Max
  • Standby Power: 0.01W